Osoby wymagające pilnego leczenia stomatologicznego oraz pacjenci ze skomplikowanymi problemami będą traktowani priorytetowo w ramach rządowego planu poprawy dostępu do bezpłatnej opieki dentystycznej NHS w Anglii. Pacjenci NHS mają coraz większe trudności ze znalezieniem dentysty, a niektóre miasta w Anglii określane są mianem „pustyni stomatologicznej”. Gabinety mają skupić się na leczeniu kosztem profilaktycznych wizyt kontrolnych.
Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia stwierdził w radiu BBC 4, że gabinety NHS poświęcają zbyt wiele czasu na kontrole zdrowych osób. Zamiast tego powinny zająć się pacjentami, którzy wymagają leczenia. Brytyjskie Stowarzyszenie Stomatologiczne stwierdziło, że bez dodatkowego finansowania i realnej reformy plany te nie rozwiążą obecnych problemów.

