Sensacyjna wygrana młodej Brytyjki w finale US Open

18-letnia Emma Raducanu pokonała w finale Kanadyjkę Leylah Fernandez 6:4, 6:3, Brytyjka do tej pory zajmowała 150 miejsce w światowym rankingu Women’s Tennis Association (WTA).

Wygrana Raducanu wzbudziła nie małą sensację, dotychczas Brytyjka rywalizowała niemal wyłącznie w turniejach niższej rangi, ma na swoim koncie tylko dwa starty w imprezach rozgrywanych w cyklu WTA. Jej pierwszym wielkoszlemowym turniejem był tegoroczny Wimbledon.

Do US Open trafiła zdobywając dziką kartę, młoda zawodniczka nie zmarnowała swojej szansy, w historii tenisa zapisze się jako pierwsza kwalifikantka, która dotarła do wielkoszlemowego finału.

Idąc po wygraną, Brytyjka nie przegrała żadnego seta w trakcie 10 spotkań. W decydującej rozgrywce przyszło się jej zmierzyć z rówieśniczką – Leylah Fernandez, co dodatkowo uczyniło ten finał wyjątkowym. Urodzona w 2002 roku Kanadyjka miała większe doświadczenie od Raducanu – był to jej siódmy start w imprezie wielkoszlemowej, w rankingu WTA zajmowała 73 miejsce, mimo to nie dała rady Brytyjce.

Po finale US Open Kanadyjka przesunie na 28 miejsce światowego rankingu tenisistek, Raducanu przeskoczy ze 150 lokaty na 23.

Poprzednio do finału US Open z udziałem dwóch nastolatek doszło 22 lata temu: 17-letnia wówczas Amerykanka Serena Williams pokonała o rok starszą Szwajcarkę Martinę Hingis.