Francuska policja po raz pierwszy zatrzymała nielegalnych migrantów na wodzie. Dotychczas jej interwencje ograniczały się do zatrzymań wyłącznie na lądzie. Nowa taktyka jest efektem presji na uszczelnienie francuskiej granicy jaką wywiera Wielka Brytania. To także odpowiedź na zmianę metod przemytników. Widząc, że policja może interweniować tylko na brzegu zaczęli oni zabierać nielegalnych migrantów pływając wzdłuż brzegu.
W ubiegłym roku z Francji do Wielkiej Brytanii w łodziach przeprawiło ponad 41 tysięcy osób.

